Istota instalacji
Instalacja systemu, niezależnie od tego co to za system, jest kolejnym etapem wdrażania systemu IT. Kolejnym, ponieważ samą instalację powinien poprzedzać projekt bazujący na wymaganiach klienta oraz specyfice otoczenia w jakim system operacyjny będzie pracował. Przed instalacją należy podjąć wiele decyzji takich jak pojemność i rodzaj pamięci masowych, układ partycji, systemy plików. Po wykonaniu instalacji zmiana powyższego może nie być możliwa lub bardzo trudna i kosztowna (np serwer biznesowy, który po instalacji ma pracować 24/7). Złe decyzje podjęte na etapie planowania mogą mieć niekorzystny wpływ na dalsze użytkowanie całego tworzonego systemu.
Sposoby instalacji
Aktualnie mamy kilka sposobów instalacji każdego systemu operacyjnego:
– Instalacja na fizycznym komputerze na jego dysku
– Instalacja na fizycznym komputerze na pamięci przenośnej np. pendrive
– Instalacja w maszynie wirtualnej
Instalator można uruchomić zazwyczaj z:
– Nośnika instalacyjnego (CD/DVD/USB)
– Obrazu ISO (w maszynie wirtualnej) pełna wersja
– Obrazu ISO tylko instalator, w dalszej części oprogramowanie jest pobierane z dedykowanego serwisu sieciowego (tzw. instalacja minimalna)
– Z sieci za pomocą środowiska PXE (ang. Preboot Execution Environment)
W przypadku systemu Linux mamy do dyspozycji także wersje LIVE, umożliwiające uruchomienie systemu bez instalacji. Wykonuje się to najczęściej celem przetestowania danej dystrybucji lub uruchomienia dedykowanej wersji ratunkowej czy diagnostycznej systemu.
Widok okna pozwalającego uruchomić wersję LIVE systemu LINUX.
Poniżej przykład dystrybucji SystemRescueCD.
MS Windows także posiada namiastkę tego typu i jest to Windows PE (ang. Preinstallation Environment). Zastosowanie tej wersji to głownie naprawa i diagnostyka zainstalowanego już systemu. Jest to „coś w rodzaju Linux Live” ale tylko naprawy i kwestii instalacji systemów MS Windows. Jest mocno ograniczone np działa stale przez maksymalnie 72h potem się restartuje, można zapisywać dane na systemie plików FAT32 o max rozmiarze 32GB. Przydatne do serwisu systemów MS. Przykładem jest dysk ratunkowy Avast.
Wspólna instalacja Windows + Linux na tym samym PC.
Istnieje możliwość instalacji systemu MS Windows oraz Linux na tym samym komputerze. Kiedy najpierw instalujemy Windows a kolejno Linux, rozpozna on sytuację i pozwoli na podwójny rozruch. Kiedy Windows zostaje instalowany na innym dysku niż dysk numer zero to tworzy na dysku nr 0 małą 50MB partycję. Z niej rusza system co widać na screenie pokazującym menu startowe GRUB. Dodatkowo na dysku z partycją systemu Windows tworzona jest partycja 500MB.