Zmiana rozmiaru dysku wirtualnego VirtualBox
Czasem gdy kończy się miejsce na systemowym dysku wirtualnym maszyny pracującej w VirualBox a dołączone do pakietu narzędzie VBoxManage nie działa, trzeba problem jakoś obejść. Rozwiązań jest co najmniej kilka – w tym poście przedstawię jedno z nich przy użyciu niewielkiej dystrybucji Linuxa PartedMagic. Generalnie idea jest taka: tworzymy nowy, większy wirtualny dysk twardy, z poziomu VirtualBox uruchamiamy PartedMagic, klonujemy partycje z dysku źródłowego do nowego, wykonujemy jeszcze kilka niezbędnych kroków i gotowe! Do dzieła więc:
1. Pobieramy obraz dystrybucji PartedMagic
2. W VirtualBox tworzymy nowy wirtualny dysk twardy z poziomu maszyny, której aktualny dysk chcemy powiększyć. W tym celu przechodzimy do ustawień naszej maszyny (Ctrl-S), wybieramy pozycję Storage i w oknie po prawej klikamy w ikonkę Add Hard Disk:
3. W oknie, które się pojawi naciskamy przycisk „Create new disk” po czym wybieramy typ dysku wirtualnego jaki ma być utworzony, w naszym przypadku wybrałem VHD:
Klikamy Next i aby zaoszczędzić miejsce na dysku fizycznym wybieramy opcję „Dynamically allocated”. Jeśli chcesz aby utworzony plik nowego dysku wirtualnego był takiej wielkości jak wybrana przestrzeń użyj drugiej opcji „Fixed size”.
4. W następnym kroku określamy gdzie plik dysku ma być utworzony (na jakim fizycznym dysku naszego komputera) oraz jakiej wielkości ma on być (chodzi o wielkość dostępną dla maszyny wirtualnej). Ważne aby wielkość nowego dysku wirtualnego była większa od aktualnego:
Po wybraniu powyższych opcji klikamy w „Create” i czekamy na utworzenie nowego dysku wirtualnego.
5. Nowy dysk pojawia się w drzewie zasobów pamięci masowej naszej maszyny wirtualnej:
6. Kolejna czynność to podłączenie obrazu ISO Linuxa z systemem PartedMagic do wirtualnego napędu: w oknie ustawień maszyny (drzewo pamięci masowych) klikamy w ikonkę napędu optycznego i z prawej strony w polu „CD/DVD Drive” klikamy w ikonkę płytki CD wybierając pozycję „Choose a virtual CD/DVD disk file” (zaznaczamy też opcję Live CD/DVD):
7. Z okna jakie się otworzy wybieramy obraz z naszym Linuxem zatwierdzając wybór w kolejnych oknach.
8. Uruchamiamy maszynę wirtualną i zaraz po otworzeniu się jej okna naciskamy klawisz F12 co umożliwi nam wybór urządzenia startowego – wybieramy C jak CDROM:
i rozpoczyna się proces startu Linuxa – dystrybucji PartedMagic:
9.Uruchamiamy z pulpitu program „Partition Editor” i w prawym górnym rogu programu wybieramy dysk źródłowy w tym wypadku /dev/sda. Może pojawić się inne oznaczenie np: /dev/hda. Zawsze trzeba sprawdzić czy jest to nasz dysk wirtualny z aktualnym systemem źródłowym! W tym celu w obszar partycji (zielona obwódka) klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy z samego dołu menu jakie się pojawiło pozycję „information”:
Nowy dysk (jeśli w naszej wirtualnej maszynie mamy tylko dwa dyski) ma zapewne oznaczenie /dev/sdb lub /dev/hdb – upewnimy się, że to nowy dysk przeglądając jego zawartość – powinien być pusty – status „Unalocated” kolor tła szary: