Zmiana rozmiaru dysku wirtualnego VirtualBox
Czasem gdy kończy się miejsce na systemowym dysku wirtualnym maszyny pracującej w VirualBox a dołączone do pakietu narzędzie VBoxManage nie działa, trzeba problem jakoś obejść. Rozwiązań jest co najmniej kilka – w tym poście przedstawię jedno z nich przy użyciu niewielkiej dystrybucji Linuxa PartedMagic. Generalnie idea jest taka: tworzymy nowy, większy wirtualny dysk twardy, z poziomu VirtualBox uruchamiamy PartedMagic, klonujemy partycje z dysku źródłowego do nowego, wykonujemy jeszcze kilka niezbędnych kroków i gotowe! Do dzieła więc:
1. Pobieramy obraz dystrybucji PartedMagic
2. W VirtualBox tworzymy nowy wirtualny dysk twardy z poziomu maszyny, której aktualny dysk chcemy powiększyć. W tym celu przechodzimy do ustawień naszej maszyny (Ctrl-S), wybieramy pozycję Storage i w oknie po prawej klikamy w ikonkę Add Hard Disk:
3. W oknie, które się pojawi naciskamy przycisk „Create new disk” po czym wybieramy typ dysku wirtualnego jaki ma być utworzony, w naszym przypadku wybrałem VHD:
Klikamy Next i aby zaoszczędzić miejsce na dysku fizycznym wybieramy opcję „Dynamically allocated”. Jeśli chcesz aby utworzony plik nowego dysku wirtualnego był takiej wielkości jak wybrana przestrzeń użyj drugiej opcji „Fixed size”.
4. W następnym kroku określamy gdzie plik dysku ma być utworzony (na jakim fizycznym dysku naszego komputera) oraz jakiej wielkości ma on być (chodzi o wielkość dostępną dla maszyny wirtualnej). Ważne aby wielkość nowego dysku wirtualnego była większa od aktualnego:
Po wybraniu powyższych opcji klikamy w „Create” i czekamy na utworzenie nowego dysku wirtualnego.
5. Nowy dysk pojawia się w drzewie zasobów pamięci masowej naszej maszyny wirtualnej:
6. Kolejna czynność to podłączenie obrazu ISO Linuxa z systemem PartedMagic do wirtualnego napędu: w oknie ustawień maszyny (drzewo pamięci masowych) klikamy w ikonkę napędu optycznego i z prawej strony w polu „CD/DVD Drive” klikamy w ikonkę płytki CD wybierając pozycję „Choose a virtual CD/DVD disk file” (zaznaczamy też opcję Live CD/DVD):
7. Z okna jakie się otworzy wybieramy obraz z naszym Linuxem zatwierdzając wybór w kolejnych oknach.
8. Uruchamiamy maszynę wirtualną i zaraz po otworzeniu się jej okna naciskamy klawisz F12 co umożliwi nam wybór urządzenia startowego – wybieramy C jak CDROM:
i rozpoczyna się proces startu Linuxa – dystrybucji PartedMagic:
9.Uruchamiamy z pulpitu program „Partition Editor” i w prawym górnym rogu programu wybieramy dysk źródłowy w tym wypadku /dev/sda. Może pojawić się inne oznaczenie np: /dev/hda. Zawsze trzeba sprawdzić czy jest to nasz dysk wirtualny z aktualnym systemem źródłowym! W tym celu w obszar partycji (zielona obwódka) klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy z samego dołu menu jakie się pojawiło pozycję „information”:
Nowy dysk (jeśli w naszej wirtualnej maszynie mamy tylko dwa dyski) ma zapewne oznaczenie /dev/sdb lub /dev/hdb – upewnimy się, że to nowy dysk przeglądając jego zawartość – powinien być pusty – status „Unalocated” kolor tła szary:
10. Zapamiętujemy oznaczenia naszych dysków: /dev/sda – zródłowy, /dev/sdb – docelowy co przyda się w kolejnych punktach.
11. Zamykamy Partition Editor i uruchamiamy program (też z pulpitu) „Disk Clonig”. To doskonałe narzędzie pracuje w oknie konsoli i wymaga w sumie wyboru dysku/partycji zródła i celu – reszte zrobi za nas (prawie wszystko). Po uruchomieniu programu wybieramy kolejno pozycje:
– „device-device work directly from disk or partition to a disk or partition”
– Beginner
– disk to local disk
– sda (czyli wybieramy dysk zródłowy)
– sdb (czyli wybieramy dysk docelowy)
– Skip checking/reparing source file system
– Naciskamy Enter
– na pytanie „Are you sure you want to continue” naciskamy klawisz Y (kilka razy powtarzając ten krok
– na pytanie „Do You wan to to clone the bootloader” także naciskamy Y
– jeśli pojawią się jakieś jeszcze pytanie – odpowiadamy twierdząco naciskając Y
– rozpoczyna się proces klonowania mogący potrwać sporo czasu w zależności od ilości danych do skopiowania i szybkości fizycznych dysków na jakich są umieszczone piliki z naszymi dyskami wirtualnymi:
12. Po zakończeniu procesu kopiowania danych ponownie uruchamiamy program „Partition Editor” i wybieramy nasz dysk docelowy (tu /dev/sdb) aby dokonać jeszcze kilku niezbędnych modyfikacji a mianowicie powiększyć nową partycję i oznaczyć ją jako aktywną. Po klonowaniu nowa partycja ma ten sam rozmiar co źródłowa a przecież dysk mamy dużo większy tak więc trzeba ją „rozciągnąć” a także oznaczyć jako startową aby system mógł z niej wystartować.
13. Wybieramy więc dysk docelowy, w obszar nowo utworzonej przez program Disk Cloning partycji klikamy prawym klawiszem myszki i z menu wybieramy „Resize/Move”. W oknie jakie się otworzy najeżdżamy myszką na prawą krawędź partycji (czarna strzałeczka skierowana w prawo) i przeciągamy w prawo do końca dysku tak aby dopasować ją do całej wolnej przestrzeni. Następnie klikamy w przycisk „Resize/Move”. Następnie prawym klawiszem myszki ponownie klikamy w obszar partycji i z menu wybieramy pozycję „Manage Flags” zaznaczając opcję „boot” (o ile nie jest zaznaczona), teraz klikamy „Close”. Dwie powyższe zmiany należy teraz zatwierdzić i wprowadzić w życie poprzez kliknięcie w przycisk „Apply” i w okienku jakie się pojawi kolejny raz klikamy przycisk „Apply”. Po chwili wszystko jest gotowe. Zamykamy system Linux i zatrzymujemy naszą maszynę wirtualną.
14. Ostatni krok to „podmiana” dysków wirtualnych w naszej maszynie:
– przechodzimy do opcji maszyny Ctrl-S
– wybieram pozycję Storage
– odłączamy nasz dysk pierwotny, źródłowy (zaznaczamy go i u dołu okna wybieramy przycisk „Remove Attachment”
– jako pierwszy dysk ustawiamy nasz nowy dysk wirtualna na który kopiowaliśmy nasze dane.
15. Jeśli wszystko było zrobione zgodnie z powyższym opisem maszyna uruchomi się na nowym dysku o większej pojemnosci bez problemu.
Witaj, klonowanie dysku się udało, ale powiększanie partycji już nie. Widzę, że powiększenie sda1 blokuje mi sda2, ale nie wiem jak, i czy w ogóle się da, przesunąć to sda2 tak abym mógł rozszerzyć sda1. Jakieś porady?
PCała partycja sda2 powinna się dać przesunąć na koniec dysku (w obszar na pasku nieprzydzielone) i wtedy będzie miejsce na powiększenie sda1