Kiedy nie mamy bezpośredniego dostępu do modułu Satel MICRA lub jednego z serii GPRS-x rozwiązaniem pozostaje komunikacja za pomocą GSM/GPRS. Aby móc zarządzać takim modułem zdalnie wymagana jest najpierw jego konfiguracja lokalna, najczęściej za pomocą dedykowanego kabla USB-RS232.
Przygotowanie modułu
Podłączamy się do naszego modułu za pomocą aplikacji GPRS-Soft. Włączamy tryb „Moduł alarmowy” na zakładce „opcje, wejścia, wyjścia”.
Kolejno na zakładce „Telefon GSM, stacje monitorujące” ustawiamy „Identyfikator MICRA” to nasz klucz do podłączenia się do modułu, zaznaczamy „Programowanie zdalne”, jeśli chcemy wprowadzić zabezpieczenie takie, że tylko jeden ze zdefiniowanych nr telefonów może programować moduł po GPRS zaznaczamy „Nr inicjujący tylko z list nr powiadamiania”. W takim wypadku u dołu okna musimy go wpisać na listę nr jakie otrzymują powiadomienia. Następny krok to ustawienie „SMS inicjujący” potraktuj to jak PIN – ustaw sobie np czterocyfrowy nr którym autoryzujesz SMSy sterujące. Trzeba także ustawić „Nr centrum SMS”, GPRS APN oraz DNS – zgodnie z Twoim operatorem. Popularne sieci opisane są na końcu instrukcji do modułu.
Aby być pewnym, że moduł działa i ma połączenie GSM na kolejnej zakładce „Transmisje testowe” włączamy wykonywanie cyklicznych połączeń na wskazany nr telefonu. Określamy co ile dni moduł ma do nas zadzwonić (te połączenia po prostu odrzucamy), wprowadzamy treść SMS jaki ma do nas zostać wysłany, i w tabelach określamy akcje: T1 to nr telefonu z listy numerów powiadamiania, SMS oznacza że dostaniemy SMSa, CLIP, że moduł do nas zadzwoni. Po prawej w tabelce określamy ile ma być prób dzwonienia. Pola o czerwonym tle to te jakie zmieniamy.
Teraz klikamy w górnej belce z przyciskami Zapisz i dane zostaną zapisane do modułu.
Konfiguracja Routera
W tym przypadku używam w domu routera s systemem MikroTik i na jego przykładzie pokażę konfigurację. Generalna zasada działania i sterowanie po GPRS jest taka:
– wysyłasz do modułu SMS
– moduł nawiązuje połączenie TCP/IP z podanym w SMS adresem i portem
– program GPRS-Soft na komputerze przyjmuje połączenie i możesz konfigurować zdalnie swój moduł
Na routerze MikroTik w sumie trzeba zrobić tylko jedną modyfikację a mianowicie dodać regułę firewall do łańcucha NAT. Zakładam, że interfejs WAN Twojego routera ma przypisany adres publiczny i znasz adres swojego komputera w sieci lokalnej. Logujemy się do MikroTika, po lewej z menu IP->Firewall, zakładka NAT i klikamy w niebieski plus – otwiera to okno dodania nowej reguły do firewall. W tym przykładzie połączenie nastąpi na port 10000. Możesz użyć dowolnego portu o numerze większym niż 1024. Ten port nie może być przypisany do innej transmisji czyli musi być portem wolnym. Ustawiamy jak na poniższych screenach.
W polu „To Address” musisz podać adres swojego komputera na jakim masz uruchomiony GPRS-Soft. Adres sprawdzisz poleceniem ipconfig pod Windows i ifconfig pod Linux. Polecenie wywołasz z menu Start->Uruchom. Tam wpisz cmd,klepnij w Enter i w oknie jakie się pojawi wpisz ipconfig.
Szukaj linii Adres IPv4. zapewne będzie to coś jak na powyższym rysunku. Jeśli masz połączenie GSM to dowiedz się u operatora czy masz adres publiczny. Jeśli nie to w opisany sposób nie uzyskasz połączenia.
Nawiązanie połączenia
1. Odpalamy GPRS-Soft, z górnego menu wybieramy połączenie TCP poprzez kliknięcie strzałki w dół przy szarej czy zielonej kulce.
Pojawi się małe okienko. Klikamy „Stop” i wpisujemy nr portu na jakim program nasłuchuje połączeń przychodzących. W moim przypadku to 10000. Klikamy Start i serwer nasłuchuje i czekaj na połączenie z naszego modułu.
Teraz wysyłamy SMS do modułu. Treść SMS zależy od tego co wpisano w module ale wygląda tak:
PIN=adresIP:port=
PIN – znajduje się w polu „SMS inicjujący” w zakładce „Telefon GSM, stacje monitorujące” programu GPRS-soft
adresIP – to adres WAN naszego routera lub adres publiczny komputera na jakim pracuje GPRS-Soft
port – to port na jakim GPRS-Soft nasłuchuje
Po wysłaniu SMS w oknie serwera powinna się pokazać transmisja
Jeśli wszystko pójdzie OK to po chwili program zacznie odczytywać dane z modułu MICRA. Jeśli masz plik konfiguracyjny możesz go wczytać przed połączeniem, wczyta się wtedy automatycznie klucz połączenia w programie oznaczony jako „identyfikator MICRA” na pierwszej zakładce. Po ustanowieniu połączenia górna część okna może wyglądać jak poniżej w zależności oczywiście od tego co masz do modułu podłączone.
Transmisja po GPRS nie jest zbyt szybka więc poczekaj chwilkę aż żółty pasek postępu dojdzie do końca. Dopiero wtedy wszystkie dane zostaną odczytane.
Teraz możesz dokonać niezbędnych modyfikacji. Pamiętaj aby przed rozłączeniem się zapisać dane do modułu, przycisk zapisu pokazano poniżej. zapisz także dane do swojego pliku konfiguracyjnego (F2).
Aby zakończyć połączenie naciśnij przycisk rozłączenia (na prawo do przycisku zapis). Wszelkie dane przestana się pojawiać w oknie „server”. Teraz można program zamknąć. Jeśli nie chcesz na stałe przekierowania w routerze możesz go także wyłączyć poprzez wybranie opcji Disable na regule przekierowanie w Firewall.
Zdalne sterowanie
Za pomocą modułu MICRA można zdalnie sterować przez SMS lub aplikację MicraControl wyjściami a tym samym automatyką domową lub samym modułem. Moduł można np uzbroić, rozbroić, skasować alarm, zablokować wejścia itd. To samo dotyczy modułów serii GPRS-T. Zatem skonfigurujmy i takie możliwości. Logujemy się do MICRY i przechodzimy na zakładkę „Operacje, wejścia, wyjścia”. Na samym dole okna mamy sekcję „Sterowanie SMS”.
W sekcji Czuwanie/Alarm konfigurujemy tekst wiadomości SMS, za pomocą której możemy zdalnie uzbroić lub rozbroić alarm oraz skasować alarm. Poniżej możemy ustawić treść SMS za pomocą którego możemy blokowej/odblokować wejścia czyli linie do jakich podłączone są np czujki. Możemy także sterować dwoma wyjściami przekaźnikowymi (w moim przypadku przypisane one są do sygnalizatora wiec są wyłączone z tej możliwości. Jeśli masz je wolne możesz je użyć np do sterowanie elektrozaczepem i zdalnie otwierać drzwi. Najlepiej za pomocą pola „Załącz na czas”. Podasz tutaj na ile sekund ma taki przykładowy elektrozaczep się otworzyć.
W przypadku modułu GPRS-T2 sterowanie SMS masz w zakładce „Transmisje testowe, sterowanie” w dolnej części okna:
Ważna uwaga: jeśli wiadomości SMS wysyłasz ze smatrfonu zapewne masz ustawiony słownik – on lubi na końcu wyrazu dodać spację lub poprawiać pierwszą literę na dużą. W takim wypadku nie będzie to poprawny SMS ponieważ zawiera tekst jest inny niż zaprogramowany w module MICRA. Zwróć uwagę na to! Przykładowo ustawiasz sterowanie urządzeniem na czas za pomocą tekstu „otworz” (nie używaj polskich liter) ale smartfon wysłał SMS w postaci „otworz ” (słownik dodał na końcu spacje) lub z dużej litery „Otworz ” – taka wiadomość nie będzie poprawna. To samo dotyczy modułów GPRS-T i T2 – tam także możesz sterować wyjściami za pomocą wiadomości SMS.